Alexandru İoan Cuza Üniversitesi

http://en.academic.ru/pictures/enwiki/73/Ia%C5%9Fi_,_%22Alexandru_Ioan_Cuza%22_University_of_Ia%C5%9Fi.JPG

            Romanya’da kurulan en eski devlet üniversitesi olan Alexandru İoan Cuza Üniversitesi 1860 yılından beri Romanya eğitim hayatında hizmet vermektedir. Üniversite yalnız ülkede değil dünya genelinde tanınmış bir kurumdur ve 250’ye yakın okulla iş birliğinde bulanan Uluslararası kimlik kazanmış bir okuldur.

Öğretim sistemi olarak Avusturya ve Alman akademi tekniklerini örnek alan Alexandru Ioan Cuza üniversitesi kurulduğu günden bugüne öğrenciler tarafından büyük bir rağbet görmektedir.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Ia%C5%9Fi_,_%22Alexandru_Ioan_Cuza%22_University_4.jpg

http://en.academic.ru/pictures/enwiki/73/Ia%C5%9Fi_,_Alexandru_Ioan_Cuza_University_6.jpg

İlk Romen üniversitesi olma özelliği ile yükseköğretime geçişte basamağı oluşturmaktadır. Kırk bin civarında üniversite öğrencisi bin civarında da öğretim görevlisi bulanan üniversitede son teknoloji ile eğitim verilmektedir. Lisans, yüksek lisan ve doktora öğrencileri bulunmaktadır. Alexandru Ioan Cuza Üniversitesine yerleşmek için lisans sınavına girmeniz gerekmemektedir. Sizin ilgi ve yeteneklerinize en uygun bölüme yerleşmeniz için çalışmaktadır.
http://www.proagricultura.ro/data/images1/alexandru_ioan_cuza_university.jpg

Eğitim dili İngilizce ve Romence’dir. İngilizceyi eğitim dili olarak öğrenmeniz size büyük avantajlar sağlayacaktır. Üniversitede bazı bölümler hariç genel olarak öğrenim 3 yıldır. Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi özellikle Şangay kriterlerine göre düzenlenmiş araştırmalarda büyük başarılara imza atmıştır.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Ia%C5%9Fi_,_%22Alexandru_Ioan_Cuza%22_University_3.JPG

             İlk başlarda Hukuk Fakültesi, Teoloji ve müfredat fakültesi ve Felsefe fakültesi eğitime başlamıştır. Üniversitenin harç ücretleri çok fazla değildir ve ayrıca ülkede öğrenci olarak yaşamak son derece kolaydır. Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi 2012 yılında dünya üzerinde eğitim veren ilk 700 üniversitenin içerisine girmeyi başarmıştır.
http://www.ayed.com.tr/Upload/ayed_egitim_122202042013.jpg

İngilizce Bölümler:
Kimya
Ekonomi
Matematik
Romence Bölümler:
Biyoloji
Kimya
Hukuk
Spor
Fizik
Matematik
Psikoloji
Ekonomi
Tarih
Dil
Bilgisayar Mühendisliği