Bükreş Güzel Sanatlar Üniversitesi

Romanya’nın Bükreş şehrinde bulunan, Bükreş Teknik Üniversitesi, ülkenin de en büyük teknik üniversitesidir. İlk olarak 1864 yılında kurulan Bükreş Teknik Üniversitesi, akademik hayatına Yol, Maden ve Mimarlık Okulu olarak başladı. İnşaat Mühendisliği Fakültesi ismini alması ise 1938 yılında gerçekleşmiştir.

1994 yılında ise, isminin son halini almıştır: Bükreş İnşaat Mühendisliği Teknik Üniversitesi. 1947 yılından 2007 yılına dek 37 binden fazla mühendis mezun eden Bükreş Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Cristea Mateescu, Aurel Beleş, Dimitru Dumitrescu gibi dünyaca ünlü öğretim görevlilerine de ev sahipliği yapmıştır.

Romanya’nın en iyi teknik okulu olması açısından da çok sayıda yabancı öğrencinin tercih ettiği yurt dışı üniversiteleri arasındadır. Üniversitenin akademik kadrosu ise göz doldurucu niteliktedir. Toplam 157 profesörün ders verdiği Bükreş Teknik Üniversitesi’nde 122 yardımcı profesör ve 600’den fazla öğretim görevlisi bulunmaktadır.

8000’den fazla öğrencisi olan üniversitenin doktora yapan öğrenci sayısı da yaklaşık olarak 600 civarıdır. 27 ülkede bulunan 100’den fazla üniversiteyle ortak çalışma yürüten Bükreş Teknik Üniversitesi’nde bazı bölümler İngilizce okutulmakta ve girişte TOEFL vs sertifikalar istenmektedir. Sertifikaların olmaması durumunda seviye tespit sınavı yapılır. Bu sınavlar her yıl Ekim ve Kasım ayları arasında yapılan İngilizce testlerdir. Yetersiz gelen öğrencilere Romence hazırlık okutulur. Bu sertifikaların istendiği bölümlerden İnşaat Mühendisliği’dir.

Romanya’ya gidecek öğrenciler için, üniversitenin kendine ait yurtlarının bulunduğunu söylemek gerekir.