Kalosvar Şehri


            Romanya’nın Cluj bölgesinin başkenti Kaloşvar’dır. Romanya’nın dördüncü popüler şehridir. Nüfusu yaklaşık olarak 315.000 olup, rakımı 20 metredir. Kaloşvar şehrinin en yaygın olan diğer adı Cluj Napoca’dır. Almanlar şehirden Klausenberg, Macarlar ise Kolozvar olarak bahsederler.

            Kaloşvar aynı zamanda Transilvanya şehri olarak ta anılmaktadır. Şehir bugünkü adını Osmanlı yönetimiyle almıştır. Karpat dağlarıyla çevrili bir ovada kurulmuş, güzel ve sevimli bir şehirdir. Adının Latince ilintili olduğu ve ‘’etrafı kapalı’’ anlamlarına geldiği de söylenmektedir. Şehirde Macar ve Rumenler vatandaşların çoğunu temsil etmektedir. Bu yüzden hem Rumence hem de Macarca şehirde konuşulan en yaygın iki dildir. Avusturya Macaristan kültürü, mutfağı, gelenekleri hala yaşatılmaktadır. Üniversite şehri olması nedeniyle şehirdeki genç nüfus fazladır. Buna bağlı olarak ta gece hayatı hareketli ve hızlıdır.

            Şehrin mimarisine komünist dönem damgasını vurmuştur. Birbirinden güzel ve göz alıcı binalarla kuşatılmıştır. Halk 1900 yılından kalma bu binalarda yaşar. Oldukça dindar olan Kaloşvar halkı için neredeyse her sokakta bir kilise mevcuttur. Halkın çoğu Ortodoks’tur. Katolik olan Macarların kiliseleri sayıca az olmasına rağmen daha görkemlidir.


Oldukça ucuz olan bu şehirde yaşamak epey kolaydır. Sokakları yeşildir ve oldukça fazla olan ünlülerin adları, bu sokaklara verilmiştir. Şehrin ulaşım sorunu da yoktur. Kaloşvar Romanya’ya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken önemli bir şehirdir. Tarihi mimarisi ve doğal güzellikleriyle Kaloşvar sizi büyülü dünyasına çekicektir.